Page style: Simple - Traditional - Modernist - Old - Light - Friendly
Tento dokument predstavuje časť dodatočnej kapitoly k naším knihám o MS Word. Súčasne tento dokument má dve jedinečné vlastnosti, ktoré pravdepodobne nenájdete nikde inde vo svete:
­
(soft hyphen - voliteľné rozdelenie). V súčasnosti ju úplne správne interpretuje iba Opera 7.20 (uverejnená 23.9.2003) a Microsoft Internet Explorer 5 a vyššie. Iné prehliadače (Netscape, Opera do verzie 7.11 vrátane, Mozilla, ...) zatiaľ tento znak jednoducho všade ignorujú a slová nedelia. Vyskúšajte si túto stránku v Opere 7.20, alebo v MS IE 5, 5.5 alebo 6! (Poznámka: stránky s dynamickým delením slov pripravujem s využitím vlastného softvéru pre algoritmické delenie slov — vyskúšajte si On-line Hyphenator.)Okrem toho, tento dokument poskytuje alternatívne štýly pre jeho zobrazovanie. Menu View - Use Style prehliadača Mozilla alebo menu View - Style prehliadača Opera 7 umožňuje zvoliť si prijateľný štýl pre zobrazenie tohto dokumentu. Ostatné prehliadače zatiaľ takto pekne alternatívne štýly nepodporujú. Preto v prvom riadku tohto súboru sú uvedené odkazy, umožňujúce meniť štýl s využitím Javascriptu a cookies (v Opere funguje od verzie 7).
Pri práci na rozsiahlych projektoch, správach, učebných textoch, zborníkoch príspevkov z konferencií a iných veľkých publikáciách prirodzene vzniká potreba spojiť príspevky jednotlivých autorov (kapitoly, články atď.) a pridať spoločnú tabuľku obsahu a register. V takých situáciách je niekedy ťažké použiť postup, ktorý je možné nájsť v knihách [1] a [2], pretože ten je založený na vytváraní rozsiahleho dokumentu tak povediac zhora nadol – vytvorením hlavného dokumentu a jeho následným automatickým rozdelením na čiastkové dokumenty. Spomínaný postup je vhodný najmä vtedy, keď je práca vopred jasne naplánovaná a keď je možná bezprostredná komunikácia medzi autormi podieľajúcimi sa na jej vzniku od samého začiatku. Pri automatickom rozdelení hlavného dokumentu na čiastkové dokumenty sa do všetkých čiastkových dokumentov dostanú použité štýly formátovania a tak všetci spoluautori budú používať zaručene rovnaké štýly. Pokiaľ sa nejaký z nich nerozhodne modifikovať štýl bez konzultácií s ostatnými, nemali by vzniknúť žiadne problémy so záverečným spájaním pripravených čiastkových dokumentov v hlavnom dokumente.
Príkladom situácie, v ktorej spravidla nie je možná koordinovaná spolupráca spoluautorov, je príprava zborníkov príspevkov z konferencií. Aj v prípadoch, keď je autorom príspevkov poskytovaná Word-ovská šablóna na prípravu príspevku, vidieť, že tvorivosť používateľov Wordu je nekonečná a že je možné dosiahnuť požadovanú vizuálnu podobu príspevku pomocou veľmi neočakávaných nelogických a neštruktúrovaných postupov. Pri vytvorení hlavného dokumentu z nesprávne pripravených čiastkových dokumentov spravidla dochádza k narušeniu formátovania zlučovaných čiastkových dokumentov v dôsledku zmiešania štýlov – čiastkové dokumenty vzájomne ovplyvňujú formátovanie. Na konferencie prispievajú obyčajne desiatky až stovky autorov, preto je prakticky nemožné zaoberať sa opravami ich chýb formátovania ani poskytovať im on-line kurzy práce s Word-om. Ako potom dať všetky tie príspevky dokopy?
V takej situácii je vhodné použiť pole RD (Referenced Document), ktoré má veľmi jednoduchý tvar:
{ RD NazovSuboru }
Ak sú súbory triedené do adresárov, treba uviesť aj cestu k súboru. Cesta sa uvádza ako obyčajne, ale namiesto jednej lomky treba všade písať dve (akokoľvek neobyčajne to znie, "lomka" je správne slovenské pomenovanie toho, čo sa bežne nesprávne označuje čechizmom "lomítko"[3] ). Napríklad môže byť uvedená absolútna cesta:
{ RD "C:\\Konferencia\\Sekcia1\\Clanok1.doc" }
alebo cesta relatívna:
{ RD "Konferencia\\Sekcia1\\Clanok1.doc" }
alebo, ak je čiastkový dokument uložený v jednom adresári s hlavným dokumentom, stačí uviesť iba názov súboru:
{ RD "Clanok1.doc" }
Pretože je to skryté pole, treba najprv zapnúť zobrazovanie skrytého textu (pomocou tlačidla ). Samotné pole RD najjednoduchšie vložíme nasledujúco.
Čiastkové dokumenty si vyžadujú nasledujúce minimálne úpravy.
<Vynechané>
<Vynechané>
<Vynechané>
(C) Igor Podlubny, Katarina Kassayova, 2002